SUUR HOOAJA ÜLEVAADE

Mul on nii palju, millest kirjutada ja rääkida, aga juba mitmendat kuud järjest istub mu mustandites üks suur postitus, mille kirjutamisega ma kunagi lõpule ei jõua. See on põhjalik ülevaade mu eelmisest suusaorienteerumise hooajast (sh ettevalmistusest), mis oli viimaste aastate üks parimaid. Hetkel on käes juba juunikuu ja ma loodan, et viitsite lugeda postitust, mille õige ilmumisaeg oleks võinud olla aprill. Sest valmis ma ta sain ja loodan, et üsna pea leian ma mahti, et ka juba päevakohasematel teemadel kirjutada.


Hooaeg 2017/18 oli minu suusa-o karjääri üks parimaid hooaegasid – seda nii ettevalmistuse kui tulemuste osas. Järgnevalt annan väikese ülevaate igast kuust ning toon välja plussid ja miinused.

APRILL

pilt
Aprill oli ka aeg, mil sai toetajaid tänada.

Aprill on tavaliselt hooajajärgne puhkuskuu. Eelmisel hooajal olin enda parimas vormis veebruari keskpaigas ning sealt edasi algas vormi järjepidev langus. Märtsikuu lõpuks olin väsinud, aga samas motiveeritud. Mu keha nõudis puhkust, aga samal ajal tahtsin ma igapäevaselt selle üle mõelda, et kuidas pärast puhkust uue hooga edasi minna.

Plussid ja miinused:
+ alustasin regulaarselt Füsiostuudios õpitud harjutuste tegemist, et enda sügisel vigastatud põlve ja vasaku jala lihaseid järele aidata. Väga kasulikud harjutused ja seda mitte vaid vigastusest taastumiseks.
+ olin väga motiveeritud ja tegelesin aprillis palju järgmise hooaja plaanerimisega: laagrite broneerimise, aasta treeningkava koostamisega jne.
– üldine vorm oli aprillis üsna kehv ja pidin kõvasti pingutama, et rahulikes jooksutrennides tempo nii madalal hoida, et ka pulss piisavalt madal oleks.

Blogipostitused: D nädal: 24.-30.aprill (link)

MAI

Mais algas “ametlikult” uus treeningkuu ning ma olin selle jaoks väga motiveeritud. Ma arvan, et tegu oli siiani treeningute mõttes elu kõige edukama maiga, kuna ma suutsin treenida väga järjepidevalt ning spetsiifiliselt. Näiteks tegin ma päris palju jõutreeninguid ning rullsuusatamist, ehkki varem pole ma tihtipeale mais veel eriti palju rullsuusatanud. Kuigi mu üldine vorm (nt jooksukiirus ja pulss) oli sel kuul veel pigem kehvake, siis talus keha koormuseid hästi ning treenisin enamjaolt kaks korda päevas. Vormi edenemist oli näha iga nädalaga, seda eriti jõutreeningute osas.

Plussid ja miinused:
+ mu päevad olid üsna paindlikud ning seetõttu ei olnud probleem leida aega kaks korda päevas treenimiseks. Mulle meeldis kaks korda päevas lühemate treeningute tegemine väga, sest tundsin, et taastumine oli nii parem ning ka vaimselt pani see mind tundma, et olen saavutanud väga hea treeningrütmi.
+ tundsin jõutreeningute osas suurt edasiminekut. Tegin tavaliselt kolm või neli 20-45-minutilist jõutrenni nädalas ja seda mitte jõusaalis või kodus, vaid jõulinnakutes. Lisaks jätkasin ka aprillis Füsiostuudios õpitud harjutuste tegemist, kuna need aitasid mu põlve paranemisele ülihästi kaasa.
– kooli- ja MMi korraldamisega seotud koormus oli kohati üsna suur ning see oli vahepeal üsna kurnav.

Blogipostitused: D nädal: 22.-28. mai (link)

Maikuus tegin ma palju jõutreeninguid jõulinnakutes. Suur tänu Jaanus Teppanile, kes mulle treeningkava tutvustas!

JUUNI

Juuni oli taas üks hea treeningkuu, kuid ühtlasi ka päris stressirohke, sest muid kohustusi oli väga palju. Juuni alguses käisime Gioniga kahekesi ka hooaja esimeses treeninglaagris – Lätis, Priekulis. Tugevate treeningutega jätkasin ka kodus, Värkas. Sel perioodil pöörasin tähelepanu peamiselt pikkade, rahulike treeningute tegemisele nii rullsuusatades kui joostes. Lisaks jätkasin üsna innukalt jõutreeningute tegemisega. Kiiremate liigutuste poolelt keskendusin sel kuul KrP (lühikeste sprintide) treeningute tegemisele ning osalesin ka mõnel üksikul võistlusel (EVIKO suusarull, Venla ja Jukola). Juunis olid selle hooaja kaks esimest kaks väga väsitavat nädalat, mis läksid üldjoontes päris hästi.

Plussid ja miinused:
+ treeningute poolest väga mõnus treeninglaager Priekulis, kus on suusalaagri jaoks täitsa head (ja odavad) tingimused. Keha vastas treeningutele hästi ning suurem väsimus tuli alles täitsa laagri lõpuosas.
+ EVIKO suusarulli võistlus (klassikatehnika mäkkesprint aka see formaat, mida ma kõige vähem  üldse ei treeni) näitas, et maikuu treeningutest on nii palju kasu olnud, et vähemalt eelmise aastaga võrreldes olen ma kõvasti arenenud.
– treeninglaagri ajal ei saanud üksnes treeningutele keskenduda, kuna samal ajal olin mul meeletult palju MMi korraldamise ja kooliga seotud tööd. Pidin võtma lausa ekstra puhkepäeva, et ilma ööunest aega näpistamata kriitilisemad asjad korda ajada. Raske treeninglaager ja pigem stressirohke periood muude kohustuse osas pole kindlasti väga hea kooslus, aga õnneks elasin selle siiski üsna valutult üle.

Blogipostitus: Suve esimene võistlus ja treeninglaager (link)

DCIM101GOPRO
Treeninglaager Priekulis

JUULI

Juulikuu pakkus palju elamusi, aga treeningute osas polnud see kindlasti üldse lihtne. Kuu esimesel kahel nädalal toimus Eestis orienteerumise MM, millega ka mina tihedalt seotud olin. Ehkki MMi periood oli meeleolukas ja pakkus palju positiivseid emotsioone, siis võistluste lõppedes polnud ma kindlasti mitte puhanud. Pigem vastupidi – unepuuduses, väsinud, samal ajal kui treeninguid mahtus mõlemasse nädalasse vaid käputäis. Seda enam olin ma rõõmus, et veetsin juuli kaks viimast nädalat kahekesi koos Gioniga Jõulumäel hooaja teises treeninglaagris. Nagu ma ka laagri blogipostituses kirjutasin, siis tegu polnudki üksnes laagriga, vaid omamoodi puhkusreisiga, mida me mõlemad täiel rinnal nautisime. Treenisin mõlemal nädalal ca 20 tundi ja suurem väsimus tuli peale alles paar päeva enne laagri lõppu. Motivatsioon oli terve laagri jooksul väga kõrge ja tuju hea. Laagri ja ühtlasi kuu lõpetas rullsuusamaraton, milleks ma olin küll juba täitsa läbi, aga tore oli see ikkagi.

Plussid ja miinused:
+ edukas ja mõnus treeninglaager
+ üle pika aja olin olukorras, kus kooli- ja tööalaseid kohustusi polnud ning sain täiega suve nautida
– kuu lõpus tehtud vereanalüüs näitas, et mu vere hemoglobiinitase oli koormuse tõustes  palju langenud (aprillis-mais oli see normis). Kuna võrreldes maikuuga oli mu vorm ja enesetunne palju parem, siis ei osanud seda aimatagi. Ainuke indikaator oligi veretest ja see, et jooksutestil (max) saadud tulemus oli kõvasti hullem kui ma lootsin/arvasin. Õnneks sain ma sellele ikkagi enne Šveitsi minekut jälile.
– nagu juba mainitud, siis MMi korraldamise ajal ei saanud ei treenida ega puhata

Blogipostitus: Juulikuu väljakutsed (link)

daisypilt
EVIKO rullsuusamaraton Jõulumäel

AUGUST

August algas treeninglaagrist taastumisega ning viimaste Eestis veedetud päevade nautimisega. Nimelt pakkisin ma kuu esimeses pooles enda kotid ja põrutasin järgmiseks pooleks aastaks Šveitsi elama ja õppima. Enne Zürichi kolimist elasin ma aga kaks ja pool nädalat 1300m kõrgusel väikses mägikülas Siatis, kus ma peamiselt treenisin ja suve nautisin. Treeningud Siatis olid väga lahedad ning tundsin selgelt, et suvel tehtud treeningud olid mind mägedeks hästi ette valmistanud. Jaksasin ilusti mägedes pikki rahulikke trenne teha ja ehkki Šveitsi tõusud ei tulnud alati kergelt, siis varasemate aastatega tundsin ma kindlasti ka tõusude võtmisel edasiminekut.

Plussid ja miinused
+ sain väga ilusti treenida ning keha oli mägedesse tulekuks hästi “ette valmistatud” – tundsin end terve aja väga hästi
+ mul oli palju aega puhkamiseks ja suve nautimiseks
+ keskkonnavahetus teeb mulle tihti head
– kuna juulis oli vereanalüüs üsna kehv, siis kartsin, et see mõjutab ka mägedes tehtud laagrit
– kuu lõpus tahtsin mägedest veel viimast võtta ja pingutasin treeningutega vist natuke üle – külmetasin ühes trennis ja pidin septembrit tõbisena alustama

treeninglaager-siatis-2

SEPTEMBER

Septembris alustasin ma uut kooliaastat ETH Zürichis. Treeningute poolest oli see natuke tagasihoidlikum kuu, kuna tahtsin augustikuu pikast “laagrist” korralikult taastuda ja uude elukeskkonda sisse elada. Lisaks niitis mind kuu alguses maha ka üks “nohuhaigus”, mis kerge treeningnädala treeningute mõttes veelgi kergemaks muutis. Kuu teises pooles olin aga täie hooga rajal tagasi. Kuna ma olin lahkelt Šveitsi suusa-o koondise laagritesse oodatud, siis ühel võtsin osa ka koondise test-nädalavahetusest, mis hõlmas endast rullsuusateste staadionil ning jõuteste võimlas.

Plussid ja miinused:
+ uude keskkonda sisse elamine läks kergelt, ka treeningpaikade leidmisega polnud raskusi
+ treeningtingimused Zürichis ja kodu lähedal olid treenimiseks päris head, ka ilm oli väga mõnus
+ käisin spordiarsti juures, kus sain kinnitust, et suvine treeningperiood on läinud päris kenasti ning sain kinnitust, et ka verepilt on korras.
+ Šveitsi suusa-o koondise treeningnädalavahetus oli väsitav, aga tõhus – tegin ka uue lõuatõmberekordi (9tk)
– kuu alguses olin tõbine (tugev nohu ja kehv enesetunne)
– kooli minek ja koolist tulek võtasid kaua aega (ca 45min ots) ning rongid-trammid olid alati ülitäis. Selline liiklemine oli minu jaoks päris väsitav ning lisaks puutusin ma igapäevaselt ka kokku paljude inimestega, kes võisid olla tõbised/haiged/misiganes.

Blogipostitused: Daisy Šveitsis: esimesed muljed (link); Daisy Šveitsis: esimesed nädalad Zürichis (link)

daisy
Rullsuusatamist sain alustada koduukse eest, mis oli hästi lahe. Umbes 20 kilomeetrine ring oli aga täiesti lauge.

OKTOOBER

Oktoober oli taas korralik treeningkuu ning kuu kõrghetkeks oli kindlasti liustikulaager Itaalias, Val Senaleses. Olin seal koos Šveitsi suusa-o tiimiga ning laager kestis kokku 8 päeva. Mul oli tegelikult väga hea meel, et see laager pigem lühemapoolne oli (tihti ollakse kõrgmestikus 2-3 nädalat), kuna Šveitsi koondise treeningmetoodika oli minu jaoks natuke harjumatu ja kohati isegi minu tavalisele praktikale vastukäiv. Nimelt tegid nad nii 2000 kui 3000 m kõrgusel ka omajagu kiirustreeninguid. Eks ma tegin laagri ajal enesetundele vastavaid muudatusi ja liikusin alati sellises tempos, mis tundus minule õige. Treeningkoormus oli aga nende 8 päeva jooksul sellegipoolest kõrge ning kuigi tundsin end pea terve laagri vältel väga hästi, siis laagri lõpus olin ülimalt väsinud. Õnneks taastusin aga laagrist kenasti ära ning mõned nädalad hiljem tundsin, et olen heas vormis.

Plussid ja miinused:
+ käisin esimest korda liustikulaagris suusatamas!  Väga lahe kogemus.
+ tingimused olid liustikul väga head: lund oli piisavalt, rajaolud olid enamus päevadel super mõnusad ning rada oli üsna kerge (palju lauget maad).
+ julgesin laagris teha treeningplaanis muudatusi. Lisaks liikusin ma alati enda enda tempos ja enesetunde/pulsi järgi, mis vahepeal võis tähendada, et olin kõige viimane.
+ taastusin laagrist hästi ära.
+ terve oktoobri vältel oli Šveitsis mega ilus ilm ning lausa lust oli lühikeste varrukatega jooksmas käia.
– enne laagrisse minekut tundsin end paaril päeval väga väsinult ning kartsin, et hakkan haigeks jääma. Kindlasti mitte ideaalne viis kuidas mäestikulaagrit alustada. Õnneks oli mul neil päevadel palju aega, et puhata.
– tarbisin laagris liiga vähe vedelikku ning see andis tunda. See on minu jaoks elementaarne, et ma pean palju vett jooma (seda eriti mägedes olles) ja tavaliselt ma seda teengi, aga Itaalias oli mul sellega raskusi. Kraanivesi oli seal kohati jubeda maitsega ning lõuna- ja õhtusöögi ajal pidi vett kalli hinna eest ostma. Proovisin kraanivee maitset spordijoogiga “peita” ning jõin ka pudelivett, kuid sellegipoolest olin ma ilmselt kogu laagri vältel kerges vedelikupuuduses. Võib-olla oli ka see põhjus, miks laagri viimael päeval ülikehvasti tundsin.

Blogipostitus: D nädal: 2.-8. oktoober (link)

DCIM101GOPRO
Liustikul

NOVEMBER

November oli üks eriti korralik treeningkuu, mis tõi ka mõned esimesed suured pettumused. Tegelikult treeningute mõttes läks kõik väga kenasti. Käisin nii tihti kui võimalik suusatamas (nädalavahetuseti Lenzerheides ja Davosis) ja tundsin end treeningutel enamjaolt hästi. Tegin ka juba üsna palju kiirustreeninguid, aga hoidsin samas ka mahu üsna kõrgel, kuna hooaja tähtsaimad võistlused toimusid alles veebruarikuus. Kuu lõpus läksin lumelaagrisse ning peatselt saabusid ka esimesed MK etapid.

Plussid ja miinused:
+ novembrikuu musta maa treening ei ole Šveitsis üldse nii nõme kui Eestis. Päevad on pikemad ja soojemad ning see hoiab motivatsiooni ja tervise korras.
+ enne lumelaagrisse minekut olin kogunud suuskadel veedetud tunde rohkem kui lunagi varem.
+ lumelaagri mahutreeningud läksid kenasti.
– enne lumelaagrisse minekut haigestusin veidi. Õnneks mitte tugevalt – sain “üksnes” nohu ja kehva enesetunde. Sellegipoolest tekitas see Soome lumelaagrisse minekul pisut ebakindlust, kuna ma ei teadnud, kui tugevalt seal treenida saan.
– MK etapid valmistasid üsna suure pettumuse, sest arvasin või lootsin, et olen paremas võistlusvormis. Tagantjärgi analüüsides oli MK etappide vorm aga ootuspärane, kuna selja taga olid peamiselt vaid mahukuud (ning mahunädal) ja ma polnudki üldse selle nimel tööd teinud, et novembri lõpus võistlusvormis olla. Vähemalt sain enesekindlust, et üldine vastupidavus on tõusnud.

Blogipostitused: Liustikulaagri laskumised (link); Sügis Šveitsis (link)

DCIM101GOPRO
Davosi kunstlumerajal suusatamas

DETSEMBER

Kui ma tagasi detsembrikuu peale mõtlen, tuleb esimesena meelde raske eksamiperiood ETH Zürichis. Nädal enne jõule pidin kirjutama 5 eksamit 8 päeva jooksul, lisaks mahtusid sellesse perioodi ka Šveitsi esimesed suusa-o võistlused ja mu sünnipäev. Treeningute osas võtsin paar nädalat seega väga tagasihoidlikult ja proovisin eksamiperioodiga edukalt ühele poole saada. Kuu viimased päevad läksid väga edukalt. Osalesin Šveitsi suusa-o laagris, kus sain väga heades tingimustes treenida. Keha vastas treeningutele ülihästi ning kõik trennid olid ülinauditavad.

Plussid ja miinused:
+ raske eksamiperioodi ajal ei pingutanud treeningutega üle ning hoolimata stressirohkest perioodist lasin kehal puhata.
+ detsembris osalesin kokku kuuel suusa-o võistlusel, mida on rohkem kui kunagi varem.
+ Šveitsi mägedes olid lumeolud väga head ning eksamite järgselt sain paljudes ägedates kohtades (Müstair, Davos, Lenzerheide, Siat) suusatamas käia
+ vaimu kosutamiseks käisin Davosis murdmaasuusa MK etappe vaatamas, mis oli täiega tore
– raske eksamiperiood oli väga stressirohke ning ma ei saanud treeningutele (ja võistlustele) nii palju keskenduda kui oleks tahtnud. Ehkki suusatamiseks olid tingimused olemas, ei saanud ma neid kasutada, kuna trenni minek oleks lihtsalt liiga kaua aega võtnud

Blogipostitused: Maailmakarikaetapid Ylläsel (link)

p1000980

JAANUAR

Jaanuar oli MEGA tore kuu. Kolisin Zürichist Siati ja olin praktiliselt terve kuu 1300m kõrgusel mägedes, kus olid väga head lumeolud. Sain väga kenasti treenida ning tiitlivõistlusteks valmistuda. Nautisin treeninguid väga ja tundsin, et ka võistlusvorm hakkab tasapisi tõusma. Samal ajal pidin veel kolmeks raskeks eksamiks õppima, mis ühelt poolt tekitas palju pinget (sest need olid tõesti rasked ained!), aga samas aitas mõtteid mujal hoida.

Plussid ja miinused:
+ head lume- ning üldjaolt ka head rajaolud Siatis ja ümbruses
+ osalesin suusa-o võistlustel Šveitsis ja Austrias ning murdmaasuusavõistlusel Lenzerheides
+ ootasin tiitlivõistlusi väga ning tundsin, et ka vorm on tõusuteel
– Siatis oli vaid 1km pikkune suusarada, mis oli ühelt poolt küll VÄGA suureks abiks, aga üle 1-1.5h kestvaid trenne ma seal teha ei jaksanud. Siati lähedal on väga-väga lahedad Trin/Flims suusarajad, kus olid super head olud, kuid sinna sõit võttis ühistranspordiga ca 1h. See tähendab, et 2-tunnine trenn võis võtta kokku 5 tundi, mis pole taastumise seisukohast kindlasti väga optimaalne. 
– eksamiteks õppimine ajas mind vahepeal hulluks. Tõsimeeli. Ained olid rasked ning õppimine võttis väga kaua aega (nt üheks eksamis õppisin igapäevaselt u 5-6tundi,  2 nädalat järjest, sest see teema oli minu jaoks täiesti võõras).
– Šveitsi ja Austria suusa-o võistlustel pole konkurents väga tugev, mistõttu puudus mul selge ülevaade, et mis tasemel ma olen.

Blogipostitused: Parim jõulupuhkus! (link); Viimased võistlused enne Euroopa MV-d (link)

VEEBRUAR

Veebruar oli tõeline võistluskuu. Kuu algas koheselt Euroopa MVga Bulgaarias, jätkus rahvuslike meistrivõistlustega Šveitsis ja Eestis ning lõppes tudengite MMiga. Treenimine oli enda eesmärgi täinud, see tähendab, et olin veebruarikuu tiitlivõistlustel päris heas hoos. Bulgaarias suutsin teha neli väga head ja stabiilset sooritust, mis tõid mulle indviduaalselt 10. koha ja sprinditeate 6. koha. Tudengite MM oli samuti väga edukas, kuna suutsin kolmel võistluspäeval neljast hõbemedali võita.

Plussid ja miinused:

+ sain osaleda väga paljudel suusa-o võistlustel, mis oli täiega lahe
+ sain lõpuks kätte enda uued Madshuse suusad, millega sain ka tudengite MMil juba edukalt võistelda
+ suutsin olulistel võistlustel enda hooaja parimad sooritused teha ning mõlemal võistlusnädalal täitsin ka enda kohalised eesmärgid (Euroopa MV TOP10 ja tudengite MMi vähemalt üks medal).
+ Eestis olid head lumeolud, mis tähendab, et lõpuks oli võimalik ka koduriigis väga mõnusatel ja kvaliteetsetel suusa-o võistlustel osaleda
– pärast Euroopa MVd jäin kergelt haigeks, mis ei olnud tudengite MMi osas kindlasti optimaalne
– Euroopa MVl läks tavarada täiesti aia taha, millest on väga kahju, kuna olin lootnud sel aastal ka tavarajal head sõitu teha

Blogipostitus: Throwback: EYSOC 2008 ehk Daisy esimesed tiitlivõistlused Bulgaarias (link); Parimate tulemustega Euroopa MV (link)

sprint-relay
Foto: IOF/Donatas Lazauskas. Suusakepid: Exel, plansett: Nordenmark

MÄRTS

Hooaja lõppudega kipub ikka olema nii, et need kas need kulgevad väsinult, pisut tüdinult ja pikisilmi hooaja lõppu oodates või siis vastupidi, heas vormis olles ja nii ehk ka hooaja parimaid tulemusi saavutades. Ausalt öeldes olin ma pärast väga intensiivset veebruari vaimselt pisut väsinud, aga hooaja viimastel MK etappidel selgus, et füüsiline vorm püsis veel üsna hea. Tegin kaks korralikku sooritust ja saavutasin nii ka selle hooaja MK sarja parima koha (9. koht), kuid kahjuks vedas tehniline pool juba nii palju alt, et lasin käest võimaluse esikuuikusse jõuda. Märtsi teises pooles kasutasin veel viimaseid võimalusi, et suusakilomeetreid koguda ning enne hooajajärgset puhkust veel treeninguid nautida.

Plussid ja miinused:

+ reis Ameerikasse oli väga tore ning ka sealsed MK etapid olid väga mõnusad.  
+ märtsi lõpus oli nii Eestis kui Šveitsis veel palju lund ning sain veel üsna pikalt suusatamist nautida
+ kui tavaliselt on mul hooaja lõpus vorm juba kõvasti langenud, siis sel aastal tundsin, et märtsikuu võistlustel suurt äravajumist ei olnud. 
– MK etappidel oli tehniline ja vaimne valmisolek võrreldes veebruariga juba langenud, mistõttu lasin käest võimaluse esikuuikusse sõita 
 

Blogipostitused: Šveitsi ja Eesti meistrivõistlused (link); Sini-must-hõbe tudengite MM (link)

29063594_1797171616979893_1672290334681333760_n
Foto: IOF/Donatas Lazauskas. Suusakepid: Exel. Planšett: Nordenmark.

HOOAEG 2017/18

Plussid ja miinused:

+ täitsin hooajal enda peaeesmärgid: nii kohalised (Euroopa MV top10 ja tudengite MM medal) kui ka soorituste mõttes (hooaja parim vorm Euroopa MVl ja seejärel tudengite MMil, ka tehniliselt parimate soorituste tegemine).
+ ettevalmistushooaeg läks üsna kenasti: sain hästi ja järjepidevalt ning ilma suuremate tagasilöökideta treenida.
+ suutsin end ühe aastaga füüsiliselt väga palju arendada, kuna aprillis alustasin üsna kehvalt tasemelt, aga veebruaris/märtsis tundsin end seevastu palju tugevamalt.
– ühtegi väga suurt õnnestumist ja üllatust sel hooajal ei tulnud. Ei teagi, kas on õige seda miinuseks lugeda, aga ühel hetkel tahaks ju, et suudaks õigel ajal õiges kohas enda keskmisest tasemest pisut kõvema tulemuse välja sõita. Aga las see siis jäägu järgmisteks hooaegadeks.

Suur suur tänu kõikidele toetajatele, pöidlahoidjatele, Eesti tiimile ja treeneritele toreda hooaja eest. Järgmisel talvel jälle!


Hetkel on käes juuni, mille põhjal võib järeldada, et ettevalmistused 2018/19 hooajaks juba käivad. Ja nii ongi. Loodan, et leian juba peatselt aega, et enda praegustest tegevustest rääkida, kuna viimaste kuude jooksul on toimunud paljugi põnevat. 

Lisa kommentaar