Euroopa MV-lt maailmameistrivõistlustele

Suusaorienteerumise hooaeg on tasapisi liikumas oma kulminatsiooni suunas. Järgmisel nädalal algavad Venemaal, Krasnojarskis suusaorienteerumise maailmameistrivõistlused, mis on selle hooaja number üks tähtsusega võistlus. Mina olen igatahes juba põnevil ja ootan reisi väga, sest MM on ka ju minu põhieesmärk sel hooajal. Eriti tähtsaks teeb maailmameistrivõistlused mulle see, et kaks aastat tagasi pidin MMi terviseprobleemide tõttu kodus jälgima. Varasemalt olengi MMil vaid ühe korra osalenud – 4 aastat tagasi Kasahstanis, mil minu parimaks tulemuseks oli 17. koht sprindis. Olin sel ajal aga veel juunior ning hooaja põhieesmärgiks ikkagi juunioride MM. Niisiis on MM minu jaoks midagi uut, suurt, tähtsat ja seda enam tahan ma seal hästi võistelda.

 

Kolm nädalat tagasi toimusid Soomes suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlused ning üheskoos sellega ka juunioride ja noorte tiitlivõistlused. Ausalt öeldes on alati tore nii suure seltskonnaga reisida ja seda eriti siis, kui võistlused lähevad nii edukalt! Eesti jõudis igal võistluspäeval vähemalt ühe korra TOP6 kohtadele ja seega oli meil alati põhjust autasustamistseremoonial kaasa elada. Esimesel võistluspäeval üllatas Mattis meid 5. kohaga, mis on meeste põhiklassis Euroopa MV läbi aegade parim koht üldse! Sprinditeates esikuuikusse jõudmine oli minu suur eesmärk ja Mattisega saavutatud 5. koht oli kindlasti kordaminek. Enne sprinditeate starti sain ma arvutiekraani taga kaasa elada noorte ja juunioride sprindidistantsile ning Kaarli M17 klassis saavutatud 4. koht põhjustas küll kaasaelajates suurt elevust, eriti kuna pronksmedalist jäi puudu vaid 1 sekund. Nii tore oli näha, kuidas Kaarel ise pidas seda võidetud neljandaks, mitte kaotatud kolmandaks, ning päeva jooksul kogutud energia andis hea tõuke minu enda eesootavaks stardiks. 

Lühi- ja tavarajal hoolitses TOP6 kohtade eest Doris, mida oli samuti super rõõmustav näha, kuna esikuuiku- või isegi medalipotentsiaali on tal juunioride MMil olnud viimased kolm aastat, aga siiani ei olnud tal valmisolekut ja õnne seda potentsiaali ära kasutada. Orienteerumises (ja kindlasti ka muudel spordialadel) varitseb alati oht, et tahtmine enda võimeid maksimaalselt näidata lõpeb hoopis altminekuga, kuna soov mingit teatud kohta saada viib keskendumise eemale sellelt peamiselt – soorituselt. Igatahes oli väga lahe näha, kuidas Doris tegi mõlemal päeval sõidud, millega ta ise rahule jäi, milleks ta ise võimeline oli. See ju ongi kõige tähtsam.

Teatevõistlus lõppes meeste ja naiste põhiklassis küll pisut õnnetult, kuna mõlemad esindusvõistkonnad tühistati punkti puudumise tõttu, kuid autasustamisel saime siiski kaasa elada naisjuunioride ja M17 vanuseklassi tiimidele. 

Rääkides minu enda sooritustest, siis ma võin öelda, et ma olen euroopakate nädalaga rahul! Individuaalselt tegin ma kolm stabiilset, korralikku TOP15 väärilist sooritust, kuigi kahjuks lühirajal mu tulemus tühistati, kuna läbisin ühel etapil keelatud ala. Sprindis olin ma kolmeteistkümnes, jäädes esikümnest 13 sekundi kaugusele. Ehkki ma selle kohaga enda EMi parimat tulemust ei löönud (9. koht 2014 ja 2016. aastatel), siis olen ma ikkagi enda sooritusega rahul. Tulemus, see numbriline koht sõltub ka väga palju teiste konkurentide sõitudest ning mina seda mõjutada ei saa. Võttes arvesse seda, et ma sõitsin välja täpselt sama aja venelannaga, kellele ma veel kuu aega tagasi Ski-O Touri sprindidistantsil kaotasin enam-vähem veatu sooritusega 4 ja pool minutit (!!!), siis oli mu koht ju lausa suurepärane. 

esoc-2017-sprint-89
Euroopa MV sprinditeade (foto Raili Rooba). Suusakepid: Exel

Individuaaldistantsidest olen ma veel hästi rahul tavarajaga. 15. koht on minu parim EMi tavaraja koht üldse, kuid isegi saavutatud koht polnud see, mille üle mul hea meel oli, vaid pigem rõõmustas see tunne, et suvised treeningud on vilja kandnud ning mu vastupidavuse taas tagasi toonud! Eelmisel hooajal, mis algas teatavasti üsna pea pärast pikka treeningpausi, oli mul tõsiseid raskusi üldse tavaraja lõpetamisega. Kuna suusaorienteerumises on naiste ja meeste põhiklasside võitjate ajad ühtlustatud, siis tähendab ka naiste tavarada umbes 90 minuti pikkust pingutust. Loomulikult finišeerisin ma ka sel korral väsinult, kurnatult, täiesti tühjaks sõidetult, kuid minus oli isegi viimastel tõusudel veel jõudu, et pingutada. Lisaks tunnen ma, et leian samm sammu haaval rohkem enesekindlust ja valmisolekut ka ühisstartidega sõitudeks, mis mulle siiani alati pigem suurt närveerimist ja isegi hirmu on toonud. Suusaorienteerumise hetkeseisu kirjeldab kõnekalt fakt, et tulemustereas paiknes minu ees täpselt 7 venelannat, 4 rootslannat ja 2 soomlannat. 

soome-middle
Euroopa MV lühiraja maastik ja minu liikumistee. Kuna järv on suusa-o kaardistamise reeglite järgi märgitud keelualana, siis rikkusin ma 6-7KP teevalikuga reegleid ja minu tulemus tühistati.

Teated. Nii sprinditeates kui traditsioonilisel kolme naise teates oli minu suureks eesmärgiks esikuuikusse jõudmine. Nagu juba öeldud, siis sprinditeates see õnnestus ning kaugel ei olnud isegi 4. koht. Sprinditeade on alati see võistlus, kus iga väiksemgi eksimus maksab kallist hinda ja see teeb võistluse muidugi hästi põnevaks, aga minule kui sportlasele tähendab see, et võistluseelne närveerimine ja elevus on veel suurem kui tavaliselt. Kui rajameister teeb head tööd ja pakub igaks ringiks mingit uut väljakutset kas keerulise teevaliku või tiheda kaardilugemise näol, on sprinditeade minu arust üks põnevamaid suusa-o distantse üldse. Ka füüsiliselt pole siin midagi kerget – igal võistlejal tuleb teha 3 korda umbes 9-10-minutiline pingutust, kusjuures alates esimesest ringist ei hoita midagi tagasi. MMil on sprinditeade avadistants ning juba praegu olen selle osas väga elevil. 

Naisteteade. Viimane, kuid kindlasti mitte ülejäänud distantsidest vähem oluline. Nii kurb kui mul seda ka tõdeda pole, siis tegin ma siin enda nädala kõige kehvema soorituse, mida võib isegi halvaks sõiduks lugeda. Palju, väga palju väikseid “sahmimisvigu” – kord vale teevalik, kord tähelepanematus kaardi lugemisel. Finišis olin ma väga pettunud, kuna ma ei suutnud teises vahetuses endale seatud ülesannet täita ning tegin kindlasti umbes 1-2 minuti jagu lollusi. Kui eelmisel päeval lühirajal tundsin ma end füüsiliselt üsna väsinult, siis teates oli sõidutunne täitsa hea ning mu jalas olevad suusad olid lausa suurepärased. Lõppude lõpuks on vaja aga kõigil aeg-ajalt meeldetuletust,  nn “äratuskella”, et head sõidud ei tule iseenesest ning võistluseelne häälestus, võistlusaegne keskendumine ning võistlusstrateegia järgimine mängivad suuremat rolli kui lihtsalt oskused, vorm ja suusad. Selle teadmisega on hea minna MMile, mis kindlasti pakub palju väljakutseid terve nädala jooksul. 

Lõpetuseks tahan ma tänada kõiki kaasaelajaid, sponsoreid, tiimi ja treenereid, kes Euroopa MV sooritustele kaasa aitasid. Hooaja tähtsaim sündmus – maailmameistrivõistlused on ees ja mina olen minekuks valmis! 

Lisa kommentaar