Nädala Parim Treening #35

Nädala Parim Treening on postituste sari, kus toon teieni nädala kõige meeldejäävama treeningu. Postituste eesmärgiks on kirjeldada lähemalt, milliseid treeninguid ma aasta jooksul teen ning tuua lugejateni erinevaid treeningutega seotud mõtteid.


Nädal 35 (16. august – 1. september 2019)

Treening: “suusa-o” intervallid 
Kuupäev: 31. august
Asukoht: Vooremäe
Treeningkaaslased: üksi

Selle nädala parim treening ei olnud parim mitte niivõrd treeningu edukuse, kuivõrd selle poolest, et tegu oli suusaorienteerumise mõttes nädala kõige arendavama treeninguga. Augustikuu viimane nädal oli minu jaoks päris korralik ja raske nädal, mil keskendusin kodustes tingimustes 100% treeningutele ja taastumisele.

Kui natuke lähemalt enda treeningute ülesehitusest rääkida, siis suvis-sügisel perioodil mahuvad mu treeningnädalasse üldjuhul järgmised treeningud: kaks intensiivset treeningut, 1 KrP (lühikeste sprintide) treening, 2 jõusaalitreeningut, 1 pikk treening (sel nädalal 3h) ning ülejäänud on kas taastavad või “tavalised” rahulikud vastupidavustreeningud. Nende treeningute raames on mul igal nädalal vähemalt 1 paaristõuketreening (tavaliselt siiski rohkem) ja 1 suusa-o spetsiifiline kaarditreening (võimalusel rohkem). Selle nädala parimaks treeninguks valisingi ma suusa-o spetsiifilise intervalltreeningu, mis toimus augusti viimasel päeval Vooremäel.

Suusa-o treeningu all mõtlen ma suvisel perioodil seda, et teen treeningu planšetti ehk siis kaardialust kasutades. Tavaliselt tähendab see seda, et läbin tiheda teevõrguga paikades orienteerumisraja, kusjuures tihtipeale on ka kaart nn suusa-o tingmärkidega, mis tähenda, et kaardil on teerajad muudetud roheliseks – just selliseks, kuidas neid suusa-o kaardil kujutataks. Treeningu peamisteks eesmärkideks on harjutada planšetilt kaardi lugemist (et silmad rappuvalt planšetilt kiiresti õige kohe üles leiaks) ning kiiret teevalikute tegemist. Teeme sarnaseid treeninguid ka Eesti koondisega, kuid tihtipeale organiseerin need treeningud endale ise, kasutades vanu kaarte. Sel korral võtsingi riiulilt 2016. aastal Raivo Rõõmu korraldatud treeningu rajad. Osalesin ka ise 3 aastat tagasi toimunud treeningul, aga ega mul sellest suurt midagi meeles ei olnud.

Processed with VSCO with c1 preset

Treeningu ülesehitus oli selline, et esmalt tegin ma 20-minutilise soojenduse (ilma kaardita) ja seejärel kolm 12-17-minutilist “suusa-o” intervalli. Kes nüüd ülal postitatud kaarti lähemalt vaatab, siis näeb, et tegu pole tavalise orienteerumisrajaga, vaid kaardil on etapid S-2, 4-6, 8-10 jne. Nimelt oli 2016. aastal tegu nn partnertreeninguga, sest etapid 2-4, 6-8 jne on kirjas teisel kaardil. Mina kasutasin  siinkohal võimalust, et harjutada kiiruse pealt ka kaardivahetust, sest ühe intervalli pikkuseks oli 4 etappi (ehk näiteks S-2, kaardivahetus, 2-4). Muidugi liikusin ma ainult teid mööda (nagu suusaorienteerumises ikka) 

Kirjutasin postituse alguses, et tegu ei olnud nädala parima treeninguga mitte niivõrd treeningu edukuse, kuivõrd just oma spetsiifilisuse poolest. Selle all mõtlesin seda, et taolised suusa-o treeningud on minu arust ülikasulikud, arendavad ja vajalikud, kui tahta talve saabudes kaardiga sinasõber olla. Küll aga suutsin ma iga lõigu ajal ühe päris suure orienteerumisvea teha, mis on päris frustreeriv, sest nii keeruline see trenn nüüd ka ei olnud. Kiire jooksu pealt planšetilt kaardi lugemine on aga siiski üsna väljakutseid pakkuv, sest oma asukohal ei saa näpuga järge ajada, planšett rapub päris korralikult ning selleks, et vältida hoo maha võtmist tekib tihti soov natuke riskeerivamalt orienteeruda… mis viib tihti ka vigadeni. 

Kuna selle treeningu eesmärgiks oli veeta 40-45 minutit intensiivses tsoonis (pulss kuni anaeroobse läveni), siis jäi pool rajast veel läbimata. Kindlasti plaanin aga ka teise poole rajast juba käesoleval nädalal samas formaadis läbida, sest paremaks suusaorienteerujaks saan ma ainult võimalikult spetsiifilisi treeninguid tehes ning seega pean kasutama ära kõik võimalused, mis spetsiifilisust pakuvad.

Lisa kommentaar